

В предходната статия Как да спестяваме? – Част 1, ви споделихме няколко начина, чрез които да започнете ефективно да спестявате средства. В днешния материал ще споделим още няколко.
11. Носете си обяд от вкъщи (или хапвайте у дома).
Не е малка сумата, която хората харчат по заведения. Купуването на обяд няколко пъти седмично може да изглежда безобидно в момента (особено когато любимият ви ресторант е на пешеходно разстояние от вашия офис), но можете да спестите доста пари само ако си носите обяд! Нищо не ви коства да станете половин час по-рано и да си приготвите сандвичи или салата, която да си вземете в кутия за храна и да хапнете в обедната почивка. Ефект ще забележите още в края на първия месец. И не забравяйте, че мързелът не е оправдание!
12. Винаги се интересувайте от промоции и плащайте в брой.
Човек никога не знае, докато не попита. Спомнете си приказката, с питане и до Цариград се стига. Винаги, когато искате да посетите музей, театър, спортно събитие, библиотека или друго място, проверете дали имат специални отстъпки за възрастни хора, учащи, студенти, хора с ТЕЛК, учители или военни.
13. Намалете сметката за телефон.
Ако месечната ви сметка за мобилен телефон се конкурира с месечния Ви бюджет за хранителни стоки, време е да намерите начини да промените това. Спестете пари от мобилната си услуга, като се отървете от екстри като скъпи планове за данни, телефонна застраховка и ненужни гаранции. И не се страхувайте да се заемете с или напълно да смените вашия доставчик! Разбира се, необходимо е известно време и постоянство и проучване, но спестяванията си заслужават.
14. Опитайте се да намалите разходите си.
Соретеда купувате ненужни неща за една седмица и вижте коло пари ще останат в портфейла ви. След това приложете същото, но за месец. Мислете за това като за предизвикателство. Направете разходите си да замразяват, Също така, приготвяйте ястия с храната, която вече имате, като избягвате магазините, където сте склонни да харчите много.
15. Направи си сам… всичко!
Преди да извадите пари да платите нов шкаф, пейка, феерично осветление, аранжор за гардероб или нещо друго, се запитайте дали не бихте могли да го направите сами. Обикновено цената на материалите и едно просто проучване в Google ще ви спести куп пари от най-новата ви идея за дома. Още повече, няма да се налага да плащате на някого да направи нещо, което най-вероятно можете да направите сами.
16. Пропуснете кафенетата за известно време.
И вижте какъв ще е резултатът. За някои лщбители накафето може да е болезнено, но вместо да харчите 5 долара за ежедневно лате, можете да спестите пари, като просто си направите кафето у дома. Инвестирането в една мелачка за кафе и закупуването на торба с кафе на зърна от квартален магазин и приготвянето му у дома, ще ви спести много пари в дългосрочен план.
17. Библиотеката може да ви бъде много добър помощник в начинанието.
Преди да кликнете върху „добавяне в количката“ върху тази съвсем нова книга в онлайн-книжарницата, проверете местната библиотека, за да видите дали можете да я заемете! Повечето библиотеки също имат аудиокниги и цифрови копия на предпочитаните книги под наем. Това е лесен начин да продължите да четете, без да се отразява пагубно на финансовото ви състояние. Според националното проучване на милионерите на Ramsey Research, 81% от анкетираните милионери четат 11 или повече книги годишно. Както Дейв Рамзи винаги казва: “Читателите са лидери.” Ако все пакпредпочитате да си купувате книги, в сайтовете Alibris и Thriftbooks може да откриете страхотни попадения на далавера за нищо и никакви пари.
18. Ваканция? Нека изчакаме малко.
Когато имате за цел да спестите някаква сума, една ваканция може да бъде най-лошото, за което да изхарчите всичко. Вместо да се захласвате по очарователните гръцки острови, опитайте за известно врее да бъдете турист в собствения си град. Повярвайте, освен че ще спестите пари, ще релаксирате и ще имате време за много други неща.
19. Продайте всичко (което не ви носи радост).
Мари Кондо има перфектното решение. Отървете се от нещата у дома, които не използвате или предпочитате да продадете, за да добавите нкаква сума към спестяванията си. Винтидж стол, подарък от пралеля ви? В антикварния магазин много ще му се зарадват. Ще се изненадате колко много боклуци имате у дома и как вместо да заемат мястои да трупат прах, можете да имате голяма полза от тях – парите, които можете да получите за тези неща, могат да бъдат спасение до следващата заплата или добавка към спестовния ви фонд. Когато се създава бюджет, създавайте цел на всеки лев и план, който да следвате. Всъщност няма значение колко пари печелите – има значение как харчите и спестявате спечелените пари.