Според Евростат, инфлацията в България за периода 2000 г. – 2019 г. достигна близо 89%.
Ето защо, както сме споменавали и в предишни статии, е хубаво да започнем да мислим за пенсионирането си възможно най-рано. За съжаление, много хора под и около 30 годишна възраст в България почти не си задават този въпрос. За някои е твърде рано, други просто не искат да се чувстват стари, но истината е съвсем различна.
В много европейски държави най-важните житейски уроци се научават още в училище – как децата трябва да започнат да мислят за пенсията си и да се научат да да управляват личните си финанси възможно най-рано. Повишаване на финансовата култура и разбиране на ползите от дългосрочни инвестиции, които ще предоставят възможности за осигуряване на достатъчни доходи след работоспособна възраст е може би най-добрият урок, който може да бъде научен. Тъжно е, че в нашата мила България подобно образование липсва или е слабо застъпено. Д не говорим за резултатите, до които водят сриващата се икономика и данните за застаряващото население. В сайта на nsi.bg можете да видите статистика, която сочи, че от 2000 до 2017 г. инфлацията в България е близо 85%. Това означава, че ако просто сте спестявали парите си, вместо да ги инвестирате, то те са се обезценили почти наполовина. До 2019 година проблемът се е задълбочил с няколко процента повече.
В развития свят е обичайно, въпреки основното осигуряване, което гарантира доходи след пенсиониране, всеки човек да инвестира индивидуално с цел не бърза печалба, а осигуряване на приличен доход след работоспособна възраст.
В България съществува следната статистика – средствата, инвестирани дългосрочно в пенсионни фондове и управляващи дружества в страната са малко над 14 млрд. лв., които представляват под 15% от БВП на България. За сравнение, в развитите държави, където хората запазват стандарта си на живот и след пенсиониране, съотношението между инвестирани от домакинствата активи и БВП е над 100%.